Az életmentés felelősségérzetével végeztek több órán át újraélesztést Marosvásárhelyen a Bolyai Farkas Elméleti Líceum pedagógusai és diákjai.
Az életmentés felelősségérzetével végeztek több órán át újraélesztést Marosvásárhelyen a Bolyai Farkas Elméleti Líceum pedagógusai és diákjai. Az élettelenül fekvők láttán sem tört ki pánik, a harmónia és jó hangulat uralta mindvégig azt az estébe nyúló keddi iskolai napot, amikor az életmentés alapjait sajátíthatták el a Samaritanus Mentőszolgálat munkatársaitól.
Életet menteni a legmagasztosabb emberi tevékenység, ami ösztönös, ha bajba jutott embertársunkat látjuk. A segítő szándék első lépése azonban, hogy a saját testi épségünket, életünket óvjuk – hangsúlyozta Varga Zsigmond, a Samaritanus Mentőszolgálat vezetője annak a projektnek az első gyakorlati bemutatóján, amelyet a Marosszéki Közösségi Alapítvány pályázata révén nyertek. A következő lépés annak megállapítása, hogy a földön fekvő tudatánál van-e, válaszol és lélegzik-e. Amennyiben nem, meg kell kezdeni az életmentést, és azzal párhuzamosan tárcsázni a mentőszolgálatot.
Az újraélesztési előírás, protokollum legkülönbözőbb helyzeteiben mentettek életet a bolyaisok: időst, fiatalt, olyan személyt, aki nem lélegzett, vagy lélegzett, de nem válaszolt, kollégát és diákot, akinek nyelőcsövében rekedt idegen test miatt léptek fel fulladási tünetek. A hatórás intenzív képzés egyik eredménye lehet, hogy a jelen lévő közel húsz, életmentést gyakorló felnőtt és diák a jövőben képtelen lesz nagy ívben elkerülni egy földön fekvő személyt, arra gondolva, hogy talán az alkoholmámor az oka. A végkövetkeztetés szerint minden intézményben hasznos volna hasonló képzést tartani.
A Samaritanus Mentőszolgálat munkatársai olyan területre vezették és osztották meg szakmai tudá-sukat rendkívüli pedagógiai érzékkel a Bolyaiban, amely sokunktól idegen. Az interaktív gyakorlatok végzésénél minden résztvevő sorra került, és kipróbálhatta képességeit, miközben megállapították, hogy egyáltalán nem könnyű területre kalauzolta őket a magán-mentőszolgálat csapata.
Varga Zsigmond és fia, Horaţiu – mindketten európai újraélesztési nemzetközi tanúsítvánnyal (ERC) rendelkeznek –, illetve önkéntes munkatársuk, Szabolcs a legnagyobb szakmai alázattal ismertették az éles helyzetekben szükséges első és legfontosabb lépéseket. A marosvásárhelyi Samaritanus Mentőszolgálat tagja annak az elsősegélynyújtást oktató szakembercsoportnak, mely az Európai Bizottság nemzetközi elismer-
vényével rendelkezik. A CE First Aid egy olyan állandó munkacsoport, mely a Nemzetközi Samaritanus Szövetség keretében orvosok és sürgősségi beavatkozásokra szakosodott szakemberek állandó képzését biztosítja, ugyanakkor kutatómunkát végez annak érdekében, hogy az európai uniós normáknak minden részt vevő ország csapata eleget tehessen, és az európai színvonalú minőségi életmentő oktatást népszerűsítsék a megfelelő körülmények megteremtésével. Amint Varga Horaţiu hangsúlyozta, az agysejtek legtöbb hat percig képesek károsodás nélkül elviselni az oxigénhiányos állapotot, ezért ahhoz, hogy az újraélesztés sikeres legyen, és a sérült ne szenvedjen maradandó agykárosodást, minél hamarabb el kell kezdeni. Az újraélesztés alatt a vérkeringés és a légzés mesterséges fenntartásával a szaksegítség megérkezéséig megelőzhető az idegrendszer károsodása. A hirtelen szívmegállás azonnali életveszélyt jelentő kórkép, amely gyors és szakszerű beavatkozás hiányában – sőt ezek mellett is – a szív pumpafunkciójának és ezzel együtt a vérkeringésnek a hirtelen megszűnését jelenti, aminek következtében megszűnik az életfontosságú szervek oxigénellátása. A hatékony beavatkozásra csak nagyon rövid idő áll rendelkezésre, míg a sürgősségi szolgálat a helyszínre érkezik, de ezáltal növelhetők a túlélési esélyek. Az újraélesztés lehetőségei a rászoruló állapotától, a segítők képzettségétől és a fizikai körülményektől függően eltérhetnek, a cél azonban mindig ugyanaz: visszahozni a klinikai halál állapotából.
Elsőként az országban
A szakmai tudás mellett a nyugati oktatás interaktív gyakorlatát is az iskola falai közé hozta a Samaritanus csapata, így az alkalmazott helyzetgyakorlatok révén senki sem távozhatott az életmentés alapismeretei nélkül. A legelső bemutatót követte a magyarázat, ezt pedig mindenik életmentőjelöltnek végig kellett játszania, és közben lépésről lépésre ismételgetni a teendőket. Ezzel a módszerrel pedig nem csak a gyakorlatot végző rögzíthette a tennivalókat, hanem az is ismételhetett, aki a félkörbe helyezett széksorban ülve arra várt, hogy sorra kerüljön. „Nem válaszol és nem lélegzik, hívni az 112-t, addig is a szív pumpafunkcióját visszaállítani, hogy az agy oxigénhez jusson: és egy, és kettő, és három és… harminc” – ismételték az életmentést tanulók, a délután második felében pedig az iskolának adományozott defibrillátor használatát is elsajátíthatták. Az országban egyedüliként Marosvásárhely három iskolájában lesz defibrillátor. A magán-mentőszolgálat Mini Anne típusú gyakorlóbábukat – kardiopulmonáris reszuszcitációra (KPR) szolgáló modern segédeszközöket – vásárolt, amelyekkel a diákok az újraélesztést az iskolai tanórákon is gyakorolhatják. A Bolyai Farkas Elméleti Líceum, az Unirea Főgimnázium és a Művészeti Líceum két-két gyakorlóbábut kapott, valamint a hirtelen szívmegállás esetén használt elektromos félautomata készüléket, a defibrillátort. Az életmentő projektben részt vevő tanintézményekre tájékoztató táblákat helyeznének el, mellyel jeleznék, hogy az adott intézményben defibrillátor és azt kezelni tudó személyzet van, annak érdekében, hogy az illető iskolák körzetében bármikor életmentő beavatkozást végezhessenek. A projekt kivitelezésében tanintézményenként nyolc tanár és nyolc diák felkészítését vállalja a Samaritanus Mentőszolgálat. A részt vevő iskolák igazgatói és pedagógusai elégedettek és érdeklődnek a kezdeményezés iránt, utólag több iskola is jelezte részvételi szándékát egy hasonló projektben. Az Bolyai középiskola igazgatója, Mátéfi István a projekt gyakorlati hasznát említette, mint mondta, azért is vállalták, hogy részt vesznek benne, hisz bármikor előfordulhat, hogy a megszerzett tudással életet mentenek az iskolában vagy azon kívül. József Éva biológiatanár rendkívül hasznosnak tartotta a képzést, mint hangsúlyozta, mind az iskolában, mind kirándulások alkalmával adódhat olyan helyzet, amikor életet kell menteni. „Egy olyan közösségben, ahol ezerkétszáz diák és több mint száz tanár van, bármikor hasznát vehetik az elsajátított életmentő gyakorlatoknak. Jól éreztük magunkat a közös képzésen, sok mindent tanultunk, és a kollégákat egy másik oldalukról is megismerhettük”– hangsúlyozta a pedagógus, akinek a diákjai a projekt bemutatóján is aktívan részt vettek.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató