Eddig is készítettem quisht, beufsalátát, galette-et, használtam provence-i fűszereket, de most még inkább a francia konyha bűvöletében láttam hozzá sütni-főzni, hogy ezáltal is emlékeket idézzek fel, s állandósítsam azokat az ízeket, amelyeket nagy élvezettel tapasztaltunk meg.
Eddig is készítettem quisht, beufsalátát, galette-et, használtam provence-i fűszereket, de most még inkább a francia konyha bűvöletében láttam hozzá sütni-főzni, hogy ezáltal is emlékeket idézzek fel, s állandósítsam azokat az ízeket, amelyeket nagy élvezettel tapasztaltunk meg. És, láss csodát, sikerült! Ugyanis, ha betartjuk a recepteket, ugyanolyan kulináris élményben lesz részünk, mint Franciaországban. Nem kell attól tartani, hogy kacifántos ételek, a receptek egyszerűek és nagyszerűek. Semmi különleges nem kell hozzájuk. Minden alapanyag megterem nálunk is. Élvezzük hát közösen a francia ételeket!
Hagymaleves
A francia konyha elmaradhatatlan fogása a hagymaleves. Én a legegyszerűbb paraszthagymalevest főztem meg, nagyon ízletes.
Négy-öt fehér vagy sárga hagymát megtisztítunk, felszeleteljük, és 5 dkg vajon, kevés olívaolajon megdinszteljük, kissé karamellizáljuk. Meghintjük egy kanál liszttel, sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval ízesítjük, felöntjük vízzel, és egy deciliter vörösbort adunk hozzá. Pár percet főzzük csak, hogy a hagyma ne pépesedjen.
Kenyeret, ha lehet, francia baguette-et pirítunk, a tetejére tesszük, és megszórjuk reszelt sajttal.
Du Barry-szelet
Több változatban készülhet a Madame Du Barryról, XV. Lajos szeretőjéről elnevezett karfiolos hússzelet, amelyhez sertés-, borjú- vagy csirkehúst is használhatunk.
Most csirkemellből készítettem.
Hozzávalók két személyre: egy szép csirkemell, egy kisebb karfiol, só, bors, 2 evőkanál olaj.
A besamelmártáshoz: 5 dkg vaj, 2 kanál liszt, kb. 4 dl tej, a sűrítéshez egy fél marék reszelt sajt, csipetnyi szerecsendió.
A szóráshoz: 10 dkg sajt.
A csirkemellből nyert négy filét fűszerezzük, majd kevés olajon hirtelen megsütjük. Tűzálló edénybe helyezzük. Ráhalmozzuk a sós vízben főtt karfiolrózsákat, majd rátesszük a sűrű besamelmártást, amire még reszelt sajt jár. Az egészet előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.
Krémes
Igazán jót a franciák készítenek. Ennek egyik változatát készítettem el, annyi különbséggel, hogy kihagytam belőle a tejszínhabréteget, mert a sütemény enélkül is nagyon finom és kalóriadús.
A laphoz: egy csészényi liszt, 15 dkg margarin vagy vaj. (Ezeket összegyúrjuk és félretesszük.) Még egy csésze liszt, 1 egész tojás, 2 tojássárgája, pici só, 1-2 evőkanál tejföl. Ezeket hólyagosra dolgozzuk, majd 10 percet pihentetjük.
Ezt a tésztát kinyújtjuk, s a vajas tésztát rákenjük. Összetűrögetjük, majd kettéosztjuk, elserítjük, és a tepsi hátán két lapot serítünk belőle. A tészta tetejére kerülő lapot érdemes a tepsi hátán késsel négyzetrácsozni, hogy a szeletelés könnyebb legyen.
A krémhez: 1 liter tejből, 5 tojássárgájából, 5 evőkanál lisztből, 4-5 evőkanál cukorból és 4 csomag vaníliás cukorból sűrű krémet főzünk. Az 5 tojásfehérjét 5 kanál cukorral kemény habbá verjük, és ezt a forró masszával összekeverjük.
A krém a lapok közé kerül. Ha franciásabbra szeretnénk, egy réteg tejszínhabot is tehetünk a krémre. Az összeállított süteményt hűtőben legalább egy napot állni hagyjuk. Tálaláskor vaníliás porcukorral hintsük meg.
Tipp: ha nem szeretnénk bajlódni a lapok sütésével, a kereskedelemben kapható réteslap is kitűnő. A 400 grammos kiszerelésű, két lapot tartalmazó csomag tökéletesen megfelel a célnak.
Sajttál
Ezt a főétel és a desszert között illik feltálalni, de egy pohár bor mellé vendégvárónak sem megvetendő. Legalább háromféle sajt, szőlő, dió kerül rá. Jelen esetben a brie, fehér penészes, lágy sajt, a szintén fehér penészes camembert és füstölt sajt. Ennél jobb csemege nem is kell. A franciák órákig csipegetik, s borozgatnak mellette. Élvezik az ízeket. Érdemes kipróbálni.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató