Április 9-én közel 150-en vettek részt a Sapientia EMTE Kertészmérnöki Tanszéke által szervezett gyümölcsfaoltó napon.
Április 9-én közel 150-en vettek részt a Sapientia EMTE Kertészmérnöki Tanszéke által szervezett gyümölcsfaoltó napon. A rendezvény 10 órakor kezdődött. Az egyetem nagy előadótermében dr. Bandi Attila, a Kertészmérnöki Tanszék adjunktusa, majd dr. Dávid László rektor köszöntötte a megjelenteket, dr. Kovács Lóránt tanszékvezető pedig a foglalkozás céljáról és fontosságáról beszélt.
A gyakorlati foglalkozást megelőzően dr. Bandi Attila a gyümölcstermő növények szaporítási módjairól, a különböző oltásmódok alkalmazhatóságáról és a megmenteni, tovább szaporítani kívánt, kiveszőfélben lévő fajták esetében a termőfákon végzendő, az oltást megelőző fontos tennivalókról tartott előadást, tisztázva számos alapfogalmat. Hangsúlyozta: ahhoz, hogy a termőfákról az oltáshoz szükséges, megfelelő minőségű oltóvesszőket legyűjthessük, az azt megelőző tél végén, kora tavaszon átfogóan és részletesen meg kell metszeni a gyümölcsfáinkat. A nyugalmi időszak alatt megszedett oltóvesszők tárolási feltételeinek ismertetése után az oltási időpon-tok és módszerek összefüggéséről, valamint az oltást követően a gyümölcsfajok szerinti optimális hőmérséklet biztosításáról hangzottak el információk.
Az előadás után az éles oltókések elővigyázatos használatára való tekintettel Molnár Katalin munkavédelmi felkészítője hangzott el. Az egyetem bemutatóparcelláján délben két oltási módszert ismertettek, majd a gyakorlatban is elvégezhették ezeket a műveleteket az érdeklődők. Amikor az alany és a nemes oltócsap egyforma vastagságú volt, az (angol) nyelves párosítást, illetve vastagabb alany és vékonyabb oltócsap páros esetében a nyelves lapozást gyakorolhatták a gazdák a szakemberek irányításával, ugyanakkor a két oltási módszerrel párhuzamosan az oltási hely megfelelő kötözését és viaszolását sajátították el, III. éves kertészmérnöki szakos hallgatók segítségével, közreműködésével.
A foglalkozáson számos új információval és gyakorlati tudással gazdagodhattak a jelenlévők, elsajátítva a gyümölcstermő növények egyik legösszetettebb szaporítási módszerét. A foglalkozás végén a résztvevők a maguk készítette oltásokat hazavihették. Sikeres oltás és eredés után még az idén ősszel kész oltványokkal bővíthetik háztáji kertjüket – tájékoztattak a Sapientia EMTE kertészmérnöki karáról.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató