Akárcsak a mesékben, három napig tartott a vigadalom múlt héten a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház udvarán.
Akárcsak a mesékben, három napig tartott a vigadalom múlt héten a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház udvarán. Június elseje ünnepeltjeit gyermeknaptól 3-áig szebbnél szebb könyvek, több bábelőadás és rajzverseny is várta itt, a programban kézműveskedés, térkőfestés és rengeteg játék is szerepelt.
A Marosvásárhelyi Mesevásár harmadik napján Király István ötletgazdával beszélgettünk, közben pár lépésnyire tőlünk a Creactivity Kids Club csapata hullámzó selyemtengeren lufit röptetett a gyerekekkel.
– Hogy született az ötlet?
– Nővéremmel, Király Kinga Júliával három éve álmodtunk meg egy mesekönyvvásárt, amely meggyőződésünk szerint hiánypótló rendezvény Marosvásárhelyen. A kezdeményezéssel a budapesti Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése akkori elnökét, Zentai Pétert kerestük meg, aki nagyszerűnek találta az ötletet, de azt kérdezte, honnan biztosítunk mindehhez anyagi hátteret. Az ötlet az évek során tovább ért, formálódott, és idén feleségemmel, Krisár Ildikóval elterveztük a végső formát, mesekönyvvásár helyett a mesevásárt. Március elején hoztuk létre a Pro-Kaart Kulturális Egyesületet, amellyel a Communitas Alapítványnál pályázhattunk meg támogatást a rendezvény életre hívására. Ezután a partnerek felkeresése következett. Az Ariel Színház – amellett, hogy a helyszínt biztosította – több előadással gazdagította a programot, Benő Kinga színművész három napig festette itt a gyerekarcokat, a koronkai óvoda egyik pedagógusa, Kamilla óvó néni szintén lelkesen bekapcsolódott a foglalkozásokba. A szombat délutáni zöldségbáb-előadás Bonczidai Dezső bábművész javaslatára vált a Mesevásár részévé.
– Mi volt a rendezvénysorozat legnépszerűbb mozzanata?
– Nehéz lenne választani. Június elsején például egy tűt nem lehetett volna leejteni az Ariel Színház udvarán, több száz gyerek szórakozott, játszott, nézelődött itt. A rajzversenyre a kisiskolások mellett tizenévesek is beneveztek. A versenyzőknek a kedvenc meséjükhöz kellett egy illusztrációt készíteni. Háromszáz alkotás született a színház udvarán, a zsűrizést, díjazást az elkövetkezőkben, még a vakáció előtt szeretnénk lebonyolítani. Ami a további programokat illeti, sok gyereket érdekelt a temperás lufifestés, és a térkőrajzolásra is bőven akadt jelentkező. A virágos, pillangós krétarajzok mellett volt, aki a számokat írta le egytől százig. Az angol nyelvlecke is népszerűnek bizonyult, és természetesen a bábszínházi előadások is sok gyereket és szülőt bevonzottak ide. Gavril Cadariu, az Ariel Színház igazgatója meg is jegyezte, hogy végre nemcsak a belső termek, de az épület udvara is élettel telt meg.
– A rendezvény főszereplői a gyermekek mellett a meséskönyvek voltak. Mit tudhatunk a kínálatról, keresletről?
– A Mentor Könyvek Kiadó mellett a budapesti Líra, a kolozsvári Koinónia, a csíkszeredai Gutenberg és a Pallas-Akadémia is elhozta ide kínálatát. Az Alexandria könyvesbolt standjánál román nyelvű kiadványokat találhattak az érdeklődők. Ami az árakat illeti, a 8-10 lejes foglalkoztató könyvektől az igényes kivitelezésű, drágább mesekönyvekig terjedt a skála. Meglepetésemre ez utóbbi könyvek iránt volt nagyobb a kereslet. Főleg az újdonságok mentek, örömmel nyugtáztam, hogy a vásárlók napirenden vannak az idei év termésével.
– Terveznek-e folytatást?
– Azt szeretnénk, ha ezután minden gyermeknapkor életre kelne itt a Mesevásár. Emellett természetesen az őszi Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár gyermekprogramjaihoz is csatlakozni fogunk. Június első három napjának tapasztalata alapján bizton állíthatom, hogy a Mesevásár egy olyan rendezvény, amellyel az elkövetkezőkben is számolni kell.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató