Hagyományos tojásfestés
2018-03-28 13:08:39
- Mezey Sarolta
Nagyon régóta készülök arra, hogy mellőzzem a vegyi festékeket, és rátérjek a természetes tojásfestésre.
Nagyon régóta készülök arra, hogy mellőzzem a vegyi festékeket, és rátérjek a természetes tojásfestésre. Igaz, sokkal könnyebb tasakból forró vízbe önteni, és megkeverni a festéket, mint több természetes festék előkészítésével bíbelődni. De megéri, ha fel szeretnénk eleveníteni nagyanyáink, dédnagyanyáink hagyományos tojásfestési módszereit, és környezet- és egészségkímélő okokból ki szeretnénk zárni a vegyi anyagokat, amelyek károsak is lehetnek.
Mi szükséges ehhez? Elsősorban az elhatározás. Aztán a természetes festékanyagok összegyűjtése, ezt nem árt időben elkezdeni. Például a hagymahéjét, ugyanis a legismertebb technika a hagymaleves tojásfestés. A vöröset, a lilát és a sárgát külön gyűjtsük, mert mindenikből különlegesen szép színeket kapunk.
Aztán kell egy kis segédanyag, ami feleleveníti a festékanyagokat tartalmazó növények sokaságát. Ebben segít a világháló, ahol sok ilyen információ van, s amit előszeretettel használunk is.
Akkor színek szerint vegyük sorba. Ha barnásvörös tojásokat szeretnénk, hagymahéjat használjunk. Ezeket áztassuk vízbe, annyiba, amennyi a tojásokat ellepi, s forraljuk körülbelül egy fél órát. Minél sötétebb színt akarunk elérni, annál hosszabb ideig kell áztatni a hagymahéjleveleket. Barnás árnyalatú tojásokat diólevéllel is lehet festeni, már ha gyűjtöttünk az ősszel.
Zöld tojást spenót-, zsenge csalán vagy petrezselyemlevél-főzettel festhetünk. A növényeket apróra vágjuk, s kevés vízben a tojásokkal együtt kb. 30 percet főzzük.
Sárga tojásokat szárított körömvirággal, szőlőlevéllel, juharlevéllel, cayanne-borssal, kurkumával vagy sáfránnyal festhetünk. Kurkumából 2-3 evőkanállal használjunk, oldjuk fel vízben, majd forraljuk fel, s addig hagyjuk benne a tojásokat, míg a kívánt színt elérjük.
Ha rózsaszínes, ciklámenes színű tojást szeretnénk festeni, akkor mindenképpen céklát használunk. Egy céklát reszeljünk meg, főzzük meg egy liter vízben, s remek festőlevet kapunk. Ha a tojásokat sokáig hagyjuk a lében, akkor sötétvörös színt kapunk. Ez az, ami helyettesítheti a vegyszerrel festett piros tojást. Vöröses színű tojásunk lesz vörös káposzta főzetéből is. Azt is megtehetjük, hogy a tojásokat bekötjük a káposztalevélbe. 10-15 percet főzzük így, lilás-rózsaszínes tojásokat kapunk.
Kék tojást áfonyából vagy fekete szederből főtt lével, lilás tojást bodzabogyó főzetéből festhetünk. Ezeket áztassuk enyhén ecetes vízbe, főzzük fel, szűrjük le, aztán ebben főzzük meg a tojásokat.
Ha levelekkel szeretnénk megmintázni a tojásokat, régi nejlonharisnyát vágjunk darabokra. A megmosott tojásokra szépen kisimítva helyezzünk leveleket, és kössük bele a harisnyadarabba. Így helyezzük a festőlébe. Legszebb mintát a recés levelek, például a büröklevél, a petrezselyemlevél ad.
A megfestett tojásokat szalonnával vagy kevés olajjal kenjük be, így fényesebbek lesznek.