Három nap bűvölete után
2013-11-17 16:35:02
- Nagy Székely Ildikó
Egy órával a 19. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár zárógálája előtt egyre gyűlt az útrakész, barna csomag, és a Nemzeti Színház előcsarnokában kihajtott, ezerszínű, bűvös virág lassan becsukta szirmait.
Egy órával a 19. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár zárógálája előtt egyre gyűlt az útrakész, barna csomag, és a Nemzeti Színház előcsarnokában kihajtott, ezerszínű, bűvös virág lassan becsukta szirmait.
– Milyen volt, mennyire tett eleget az elvárásoknak, reményeknek a tizenkilencedik könyvünnep? – kérdeztük Káli Király Istvánt, a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár főszervezőjét.
– Számomra nincs annál nagyobb ajándék, mint amikor látom, hogy hogyan viszonyul a marosvásárhelyi közönség a szándékhoz, ami ezt a rendezvénysorozatot 19 évvel ezelőtt életre hívta. Úgy gondolom, kicsi a valószínűsége annak, hogy ezt máshol is meg lehetett volna így valósítani. Egy-két kivétellel mindenki azt mondta, hogy az idei vásár jobb volt, mint a tavalyi, ami viszont a tavalyelőttinél sikerült jobban. Hihetetlen, hogy az embereknek van könyvre való anyagi tartalékuk, illetve az is elképzelhető, hogy nincs, és máshonnan, más szükségletek fedezésétől megvont összegekkel jöttek a vásárra. Itt minden a valós értékek körül forgott. Az is, ahogy kézbe vették a könyveket, és az is, ahogy a járulékos rendezvényeket fogadták. Ahogy mondani szokás, még a csilláron is csüngtek. Meggyőződésem, hogy a Gryllus-koncerten a közönség sorait betöltő 96 perces tökéletes csend sehol máshol nem valósulhatott volna meg. A művészek nagy élménnyel távoztak, és várják, hogy visszatérhessenek.
– Mennyire találtak el a címzettekhez a fiataloknak szóló programok, beszélgetések?
– Nagyon népszerűek voltak, és kiderült, hogy a tizenéveseket igenis érdeklik a könyvek, csak meg kell kérdezni őket. Voltak, akik fórumot is kértek maguknak, és 16–17 évesen meglepően éretten beszéltek létfilozófiai problémákról.
Szép könyvek és A vásár könyve
A teltházas zárógálán Káli Király István a nemzetközi könyvvásár társszervezését másodszor felvállalt Marosvásárhelyi Kulturális Központnak, a vásárnak otthont adó Marosvásárhelyi Nemzeti Színháznak, és az ünnepet magáénak érző és életben tartó marosvásárhelyi közönségnek mondott köszönetet. Szepessy Előd, a Marosvásárhelyi Kulturális Központ igazgatója az együttműködés kezdetére, a tavalyi felkérésre emlékezett vissza, amely nagy megtiszteltetés és egyben kihívás volt a fiatal csapat számára.
– Bebizonyosodott, hogy jó döntés volt hangsúlyosabban megszólítani a gyerekeket és a fiatalokat. Az elmúlt három nap Marosvásárhelyen az irodalomról, az olvasásról szólt – tette hozzá Szepessy Előd.
A továbbiakban a díjazások pillanata következett. Idén szépirodalom és gyermekkönyv kategóriában osztották ki a Szép könyv díjat. A szépirodalmi alkotások közül a Homokórák könyve, Ernst Jünger műve, a gyermekkönyvek közül Markó Béla: Hasra esett a Maros című könyve bizonyult a legszebbnek, mindkét díjazott a Bookart Kiadónál jelent meg.
Az idei rendezvénysorozat újdonságai közé tartozott A vásár könyvének megválasztása. A kiadók az utóbbi három évben megjelent három kiadvánnyal pályázhattak erre a látogatók szavazatai alapján odaítélt címre. A versenybe választott kiadványokra összesen 1244 voks érkezett, a legtöbbet Fodor Sándor: Csipike című meseregénye kapta.
A könyvvásár szervezői egy reklámfilmötlet-pályázatot is meghirdettek, ennek nyertese Medves Emese lett.
A 19. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár a Tarelkin halála című előadás bemutatójával zárult. Ezt megelőzően Gáspárik Attila, a Nemzeti Színház igazgatója kiosztotta az idei vastaps-díjakat – a tavalyi évhez hasonlóan Tollas Gábor és Gecse Ramóna kapta a kitüntetést –, illetve Debreceni Gabriellát, a marosvásárhelyi társulat idén 80 éves, egészségi okokból távol maradt művésznőjét, Bucur Nelu nyugállományba vonult díszletrendezőt és a szintén friss nyugdíjas Magyarosi Alpárt is elismerésben részesítette.