Fenyvescinege, kék cinege, barátcinege, kormosfejű cinege
Fenyvescinege (Parus ater)
Testmérete 11 cm, jóval kisebb a széncinegénél. Testalja fehér, középen hiányzik a fekete sáv, hátoldala olívzöldes szürke, fekete tarkóján megnyúlt fehér folt látható. Igazi hazája a magas, sűrű fenyves, ott a széncinege nagyon ritka. A gyűrűzések kimutatták, hogy messzire elkóborol, a vegyes erdőkbe is. Amióta nagyméretű hálókkal is befognak vándormadarakat, az ornitológusok tudják, hogy sok ezer fenyvescinege Közép-Európába száll a téli hónapokra.
A rokon fajoktól való megkülönböztetésben számos tényezőt figyelembe kell venni (viselkedésmódok, életmódjuk, élőhelyük stb.)
Szovátai tapasztalatok: 2015 januárjában és februárjában mindennap harmincszor is az etetőmre szállt a fenyvescinege. Csak az ablak üvege választott el tőle, így 40 centiről gyakran megfigyelhettem fajtasajátosságait és viselkedését. Szembetűnő ismertetőjegye a tarkóján hátranyúló 6-7 milliméter széles, fehér szalagocska. Eleven, kis fürge madár, bizalmasabb a széncinegénél. Kicsi a csőre, ezért gyakran visszajár az olyan etetőkre, ahol felaprózott dióbelet vagy kicsi napraforgómagokat talál. A szalonnából is gyakran csipeget. Csodálatra méltó, hogy picike testével kibírja a mínusz 20-25 fokos hideg éjszakákat.
Kék cinege (Parus caeruleus)
11 centiméter. Sem a melle, sem a hasa nem fekete; a fehér szegélyű fejbúbja kék, a testalja sárga. Szárnya és farka kobaltkék. Éneke magas ci-ci-vel kezdődik, amit ereszkedő trilla követ. Változatos énekében gyakori a csi-csi-csit hangsor; aztán ilyen trillákat perget: trüi-ti-ti-trüi-titi.
Élőhelye egyezik a széncinegéével. Mivelhogy kisebb, kevesebb magot fogyaszt, inkább vékony ágakon keresgél. Kedveli a szűk odúkat. A jó fészkelőhelyért a széncinegével verseng.
Egyéni megfigyeléseim: 2014. december elejétől naponta gyakran járt a három etetőmre. Különösen örvend a dióbélmorzsának, mert kicsi a csőre, miként a fenyvescinegének. Nem félénk madár. A finom falatokért küzd a széncinegével. Szép és kedves kis madár, a természet egyik ékszere.
Barátcinege (Parus palustris)
11 cm. Fejteteje és torka fekete. A fényes fekete sapkája különbözteti meg a kormosfejű cinegétől. Hátoldala szürkésbarna, fejoldala és testalja szürkésfehér.
Hangja: csiu-csiu, lehet szi-szi-di-di hangsor is.
Élőhelye: lomberdők, bokrosok, sövények.
2014. december elejétől a leghidegebb napokon ő is látogatta az etetőimet. Míg a többiek 30-szor, 40-szer is visszatértek, ő csak 4-5 alkalommal. Kevesebb van belőlük, mint a fent említettek.
Kormosfejű cinege (Parus montanus)
Testmérete 11 cm. Hasonlít a barátcinegéhez, de sapkája fénytelen fekete. Szárnyán az evezőtollak világosan szegettek. Sárgás oldala sötétebb, mint a barátcinegéé. Fekete torokfoltja nagyobb.
Hangja: magas, vékony zi-zi-zi vagy elnyújtott dé-dé hangsor.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató