Az írásbeli vizsgákra országszerte több mint 136 ezer, Maros megyében 3.289 végzős jelentkezett.
A szóbeli vizsgákon már februárban átestek az érettségizők, az igazi hajrá azonban június 25-én kezdődött. Az írásbeli vizsgákra országszerte több mint 136 ezer, Maros megyében 3.289 végzős jelentkezett.
Az oktatási minisztérium adatai szerint hétfőtől csütörtökig 440 vizsgaközpontba összesen 136.871 tanulót várnak, a vizsgázók közül 118.856-an idén, 18.015-en korábbi években fejezték be középiskolai tanulmányaikat.
Hétfőn román nyelvből és irodalomból adhattak számot tudásukról az érettségizők. Maros megyében 3289 diák jelentkezett a vizsgára, közülük 209-en hiányoztak – tájékoztatott Illés Ildikó megyei főtanfelügyelő-helyettes. A tudásmérés 12 vizsgaközpontban zajlott, a dolgozatokat két javítóközpontban értékelik ki a más megyéből érkező tanárok. Az érettségi első napján egyetlen diákot tettek ki a teremből, a Segesváron írásbeliző fiatalnál telefont találtak a felügyelő tanárok – tudtuk meg Illés Ildikótól. A vizsgákról kizárt diákok nem vehetnek részt a következő két vizsgaszesszión, és a korábban szerzett jegyeiket sem ismerik el.
Könnyű volt a román vizsga
Hétfőn délben már messziről feltűntek a Bolyai líceum előtt fehér ingben beszélgető, még teremben maradt társaikra váró fiatalok. A román írásbeli nehézségéről egy reál és egy humán szakot végzett diákot kérdeztünk. (Mint ismeretes, a reál és humán szak számára évek óta különböző tételsor készül.)
Mint kiderült, a diákok mindkét szakon könnyűnek érezték az első vizsgát, főként a tananyaghoz kapcsolódó harmadik tételnek örültek.
– Az első két tételnél ismeretlen szövegekkel dolgoztunk, a harmadiknál egy tanult Eminescu- vagy Arghezi-verset kellett 400 szóban elemeznünk. Én Eminescutól választottam a Luceafărult – mondta a matematika-informatika szakon végzett fiatalember, aki azt is elárulta, hogy leginkább ettől a vizsgától tartott és a magyartól, a matematika vizsgától nincs miért félnie, arra ugyanis jól felkészült a négy év alatt.
– Az elmúlt két hétben igyekeztem minél több leckét átvenni a tananyagból – tette hozzá, amikor arról kérdeztük, hogyan készült a román írásbelire. Végül azt is elmondta, hogy Marosvásárhelyen, a Sapientia Egyetem automatizálás szakán szeretne továbbtanulni.
A vártnál sokkal könnyebbnek érezte a hétfői vizsgát az egyik, társadalomtudomány szakon végzett diáklány is.
– Az osztálytársaimmal sokat tippelgettünk, hogy mit kapunk harmadik tételnek románból, és mindannyian örültünk, amikor megtudtuk, hogy Lucian Blaga és Ion Barbu tanult verseiből választhatunk. Én Blagánál maradtam. Az első tételnél egy utazási naplóhoz kapcsolódó kérdésekre kellett válaszolni. A második tétel is könnyebb volt, mint amire számítottunk. Azt gondoltuk, hogy valamelyik irodalmi korszakban kell majd elhelyezni egy szöveget, de ehelyett egy drámai mű szerzői utasításaival kellett dolgoznunk – magyarázta az érettségiző, akitől azt is megtudtuk, hogy a ballagás után napi két-három órát készült a román vizsgára.
– Nem tettem tönkre magam, de arra odafigyeltem, hogy minden tételből legyen egy minimális tudásom – tette hozzá a diáklány, aki szintén Marosvásárhelyen maradna, a Művészeti Egyetemre szeretne felvételt nyerni.
Ma az anyanyelv vizsgával folytatódik az érettségi, szerdán a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, csütörtökön a választott tantárgyból írásbeliznek a diákok. Az ideiglenes eredményeket július 4-én, csütörtökön déli 12 óráig teszik közzé a vizsgaközpontokban és a bacalaureat.edu.ro honlapon. Az óvásokat ugyanaznap délután 4 óráig fogadják, a végleges eredményeket pedig július 9-én, kedden ismertetik.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató