Kétmilliónál több fajnak találták meg a helyét az „élet fáján"
Több mint 2,3 millió fajnak – állatoknak, növényeknek, gombáknak, mikroorganizmusoknak – találták meg a helyét az amerikai kutatók által megrajzolt „életfán”.
Több mint 2,3 millió fajnak – állatoknak, növényeknek, gombáknak, mikroorganizmusoknak – találták meg a helyét az amerikai kutatók által megrajzolt „életfán”. A 11 intézmény együttműködésében megvalósult megaprojekt 3,5 milliárd évvel repíti vissza a kutatókat a múltba, abba az időbe, amikor megszületett bolygónkon az élet.
Az elmúlt években, évtizedekben az evolúciós biológusok „életfák” tízezreit rajzolták meg, ezek némelyikén akár százezer faj is szerepelt. A közel 6 millió dolláros projekt azonban az első, amelynek keretében egybefogták a korábbi eredményeket. A hároméves munka során 484 „életfa” egyesítésével hozták létre a gigantikus digitális adatbázist, egyfajta „evolúciós Wikipédiát”, amelyet bármelyik kutató szabadon használhat a jövőben – olvasható az (e)Science News tudományos hírportálon.
„Első ízben kíséreltük meg szintetizálni a rendelkezésünkre álló összes információt” – emelte ki Karen Cranston, a Duke Egyetem tudósa, a tanulmány vezető szerzője, aki szerint rendkívül fontos feltárni a Földet benépesítő fajok egymáshoz való viszonyát. Mint rámutatott, ezeknek az ismereteknek köszönhetően új gyógyszerek fejleszthetők ki, növelhetők a mezőgazdasági hozamok, és felkutatható olyan gyilkos vírusok eredete és terjedése, mint a HIV, az Ebola vagy az influenza.
A kutatócsoport a projekt folytatásaként olyan szoftvert akar kifejleszteni, amely lehetővé tenné az adatbázis folyamatos frissítését, kiegészítését a felfedezésre váró fajok millióival.
„Az út legelején tartunk” – fogalmazott Stephen Smith, a Michigani Egyetem docense.
http://esciencenews.com/articles/2015/09/20/tree.life.2.3.million.species.released.u.m.plays.key.role.project