Tíz szakképzést nyújtó tanintézet mutatkozott be szerdán a marosvásárhelyi várban szervezett művészetek és mesterségek szemléjén.
Tíz szakképzést nyújtó tanintézet mutatkozott be szerdán a marosvásárhelyi várban szervezett művészetek és mesterségek szemléjén, amit a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal a megyei tanfelügyelőséggel közösen szervezett meg, a második alkalommal. Az esemény célja népszerűsíteni a szakmai oktatást a nyolcadikos diákok körében. A szemlére május 13-ig, péntekig várják az érdeklődőket.
Szerdán a városi és megyei hivatalosságok jelenlétében tartott megnyitón a polgármesteri hivatal részéről Ioan Chiorean műsorvezető üdvözölte a fiatalokat, majd a marosvásárhelyi Művészeti Líceum zeneszakos diákjainak előadását hallgathatták meg a jelenlévők. Már a megnyitóra diákok százai érkeztek szervezetten a várba, hogy szemügyre vegyék az oktatási kínálatot. A szakképzést nyújtó tanintézetek ízléses standokon mutatták be a munkamenetet, azaz hogy hogyan zajlik a képzés gyakorlati része, vagy a késztermékeket a látogatóknak. Tehetséges társaik munkáit látva, remélhetőleg sokan kedvet kapnak valamelyik szakma elsajátítására.
Az egyik leglátványosabbnak a marosvásárhelyi Traian Vuia szaklíceum asztala bizonyult, ahol a rögtönzött „szalonokban” a szépségápolást tanuló lányok frizurákat készítettek, manikűröztek, sminkeltek. Kakucs Annamária, a tanintézetet képviselő pedagógus érdeklődésünkre elmondta, a magyar tagozaton egy fodrász-, egy autó-villanyszerelői, a szakoktatásban pedig egy mechanika osztályba várják a jelentkezőket. Idéntől újdonság, hogy posztliceális képzésként kozmetikaosztályt is indítanak. Megtudtuk, hogy az iskolának van saját, felszerelt szalonja, ahol a szépségipart választó diákok a szakma gyakorlati részét elsajátíthatják, és készülőben van egy újabb szalon.
Az Avram Iancu könnyűipari szakközépiskola diáklányai a helyszínen varrógépen készítettek ruhadarabokat, illetve különleges táskákat, ékszereket állítottak ki. Az Elektromaros szakközépiskola képviselői a vendéglátóipari, könyvelési, valamint a technikai ágazatot mutatták be az érdeklődőknek.
A Constantin Brâncuşi építészeti szakközépiskola diákjai makettszerűen, kicsiben építettek, illetve mozaikokat készítettek irigylésre méltó kézügyességgel. Nemes Andrea mérnök-tanár elmondta, a magyar tagozaton kőműves-kőfaragó, valamint víz-gáz szerelő szakokon egyenként 14 hely van. A műszaki rajzoló líceumi osztály indítását már második éve, hogy nem hagyták jóvá, pedig a megyében csupán náluk volt ilyen jellegű képzés.
Két tanintézetben, a Transilvania gazdasági szakközépiskolában, valamint a Traian Săvulescu (volt mezőgazdasági) líceumban nincsenek magyar osztályok, holott igen keresett szakok várják a jelentkezőket, román tagozaton pék-cukrász, állategészségügyi technikus, valamint élelmiszer-ellenőr-technikus.
A szemlén jelen lévő pedagógusok többsége egyetértett abban, hogy hiába próbálják felkelteni a fiatalok érdeklődését, akár pályázati úton elnyert összegekből pluszösztöndíjakat biztosítani számukra, még mindig az a felfogás uralkodik, hogy szakmát tanulni szégyen, holott végzőseik életpályája számos esetben igazolja, hogy a kétkezi munkából meg lehet élni, hiszen a jó szakemberre mindenütt szükség van.
Hogy minél több nyolcadikoshoz eljussanak a szakképzési lehetőségekkel kapcsolatos információk, ez alkalomra kiadtak egy román nyelvű tájékoztató füzetet is, amelyben bemutatkozik a szóban forgó tíz, szakmai képzést nyújtó tanintézet, szerepelnek arra vonatkozó adatok, hogy a magyar, illetve román tagozaton az egyes szakokon hány hely van, valamint azon cégek jegyzéke, amelyek leginkább szóba jöhetnek a végzősök alkalmazásakor.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató