Nemzetközi versenyek díjazottjai
2018-06-15 11:55:06
- Bodolai Gyöngyi
Búcsút véve az idei tanévtől, adós vagyok még egy beszélgetéssel.
Búcsút véve az idei tanévtől, adós vagyok még egy beszélgetéssel. A középiskolás diákok 13. országos multidiszciplináris tantárgyversenyének díjkiosztását követően állapítottuk meg Mátéfi István matematikatanárral, a Bolyai Farkas Elmélet Líceum igazgatójával, hogy a vetélkedő lebonyolításában történt változások sem csökkentették az iskola diákjainak sikeres szereplését, akik a hét tantárgyból szervezett tizenegy vetélkedőn három első, három második és két harmadik díjat nyertek.
A most zárult tanévben a nemzetközi és országos matematikaversenyeken is figyelemre méltó eredményt értek el, és örvendetes tényként említhetjük meg, hogy felzárkóztak melléjük más általános iskolák diákjai is. Az évzáró számvetéskor érdemes visszapillantani ezekre a sikerekre.
– Megkérem, foglalja össze az eredményeket!
– Márciusban és áprilisban két nemzetközi magyar matematikaverseny követte egymást. Kaposváron tartották a IX–XII. osztályos tanulók Kárpát-medencei vetélkedőjét, a délvidéki Szabadkán pedig az V–VIII.-okosok mérték össze felkészültségüket matematikából. Az oktatásügyi minisztérium megbízásából a Bukarestben oktató dr. Bencze Mihály matematikatanár kollégával együtt kísértük el mindkét versenyre a romániai válogatottat. Újdonságnak számít, hogy az oktatási tárca 12 diáknak biztosította az utazási költséget. Elmondhatom, hogy mindkét csapat kiválóan szerepelt.
– Vegyük sorra a megyénkben tanuló diákok teljesítményét!
– A középiskolások 220 résztvevővel tartott kaposvári vetélkedőjén csapatunkból a Bolyai líceum XI.-es diákja, Ferencz Dániel érte el a legjobb helyezést, a 60-ból 53 ponttal a nemzetközi mezőnyben a második helyen végzett. Azért vagyok büszke a teljesítményére, mert a tanítványom. Korcsoportjában ugyancsak a második lett a kolozsvári Farkas Borbála (Báthory István Elméleti Líceum) 50 ponttal. A tizedik osztályosok között a sepsiszentgyörgyi Miklós Csenge (Székely Mikó Kollégium) ért el 53 ponttal második helyezést.
Az V-VIII. osztályosok Szabadkán mérték össze tudásukat. A délvidéki versenyen kiemelkedő teljesítményt nyújtott a Maros megyei diákok csoportja, akik a nemzetközi megmérettetésről öt díjjal és egy dicsérettel tértek haza. Kiemelném a csapatból az ötödikes Barta-Zágoni Csongor nevét (felkészítő tanára a Bolyaiban Szilágyi Emőke) és testvérének, a hetedikes Barta-Zágoni Bernadettnek a nevét, aki szintén a tanítványom, ugyanis mindketten elsők lettek. Szeretném megdicsérni a hetedikes Nagy Zsuzsát, a Dr. Bernády György Általános Iskola diákját, Bartos Honorea tanítványát, aki második helyezést ért el. Ugyancsak a második díjat érdemelte ki az ötödikes Kerekes-Máthé Éva, a hatodikos Simon László pedig harmadik lett. Mindketten az Európa Általános Iskola tanulói, felkészítő tanáruk Secărean Éva. Megyénkből dicséretben részesült Újfalusi Ábel, a szászrégeni Petru Maior Szakközépiskola diákja. A romániai csapat a nyolc első díjból négyet elhozott, ami jó eredménynek számít, ha figyelembe vesszük, hogy Magyarország népesebb csapattal versenyezett, és a 174 résztvevő között ott voltak a határon túli (kárpátaljai, felvidéki és délvidéki) diákok is.
– Feltételezem, hogy nem azonos tanterv szerint tanulják a matematikát a különböző országokban. Hogyan lehet a követelményeket közös nevezőre hozni?
– Lépések történtek a program egyeztetésére. Az elképzelés az, hogy ne a különböző országokban tanított anyag keresztmetszete, hanem az egyesítése legyen a közös követelmény. Amit a gyermekek az országukban folyó iskolai oktatás során nem tanulnak meg, azokat az ismereteket önszorgalomból kell kibővíteniük azzal a tananyaggal, amit egy másik országban a velük egykorú társaiknak tanítanak. A versenyfeladatok általánosabbak, nagy hangsúlyt fektetnek a logikára, számelméletre, és azok a diákok a legeredményesebbek, akik a logikus gondolkodást gyakorolják nap mint nap. Ilyen szempontból szeretném hangsúlyozni, hogy megyénkben kiemelten foglalkozunk a tehetséggondozással. A Bolyai Farkas Elméleti Líceumban a tanév idején minden péntek délután működik a Vályi Gyula-kör, ahol heti két órában a tehetséges diákokat évfolyamonként a megyében oktató matematikatanárok készítik fel, ami meghozta az eredményét.
Az elmondottakhoz hozzá kell tennem, hogy Barta-Zágoni Csongor a Zrínyi Ilona Matematikaverseny nemzetközi szakaszán a második helyen végzett. Még kiválóbb teljesítményeként kell megemlítenem, hogy a romániai matematikaolimpia országos szakaszán a negyedik legjobb pontszámot érte el, amiért az első hárommal együtt aranyérmet kapott. Ilyen teljesítmény a Bolyai történetében évek óta nem volt.
– Hogyan lehet erre a szintre eljutni? – gondolok a Zágoni testvérekre.
– Napi rendszerességgel foglalkoznak matematikával, részt vesznek a Vályi-körön és a román nyelven tartott felkészítőn is. Szilágyi tanárnővel együtt sokat dolgozunk velük, mert számunkra élvezet, amikor látjuk, hogy egyre eredményesebbek lesznek.
Ösztönzést jelent, hogy a díjnyertes diákok bekerülnek azok közé, akik a jövő tanévben minden hónapban ösztöndíjban részesülnek az oktatási minisztériumtól, és eredményeik alapján az iskola is anyagi támogatást kap fejlesztésre.