Amint többször írtunk róla, tavaly adták át a községközpontban a művelődési otthont. Az idén hozzáfogtak a nyárádselyei kultúrház teljes felújításához, ami azt jelenti, hogy lecserélik a tetőzetet, a padlót, a falakat szigetelik, a konyhát rendbe teszik.
A beruházás értéke 770.000 lej, amit a község saját költségvetéséből áll. Várhatóan júliusban avatják majd újra a létesítményt. Ezenkívül az idén a községben levő összes kultúrotthonba légkondicionáló berendezést is szerelnek.
A polgármester szerint a fontosabb ünnepek megtartása (március 15-e, falunapok, Bekecs lovasnap) mellett azon igyekeznek, hogy a hagyományőrző csoportok tevékenységét is felkarolják, hiszen külön táncrendje és saját népviselete van mind Magyarósnak, mind Selyének. Ezért a polgármesteri hivatal támogatja a néptánccsoportok oktatását.
A gyerekek a Kis Bekecs, az Aranyos, illetve a Morzsa néptánccsoportokba járnak. Az oktatók a Bekecs Néptáncszínház tagjai. Télen a kisebbek hetente kétszer a nyárádmagyarósi kultúrotthonban próbáltak. Mindemellett mind Magyaróson, mint Selyében felnőttcsoport is működik, fenntartásukat támogatja a hivatal. Nyárádselyében a budapesti Hagyományok Háza évente tánctábort szervez, így alig várják, hogy befejeződjön a kultúrotthon felújítása, ahol megfelelő körülményeket biztosíthatnak a táborozók oktatására.
Azt is tervezik, hogy átalakítják a magyarósi kultúrotthon környékét. Elkészült a parkosítási projekt, amelynek alapján az épület előtti és mögötti teret átalakítják. Lesznek fedett pihenőhelyek, játszótér, fákat és virágokat ültetnek, LED-es világítótesteket szerelnek fel.
A pályázat összértéke 56.000 euró, ebből 32.000 eurót a LEADER kistérségi társuláson keresztül finanszíroznak. Egyelőre nem találtak megoldást a kultúrotthon melletti, egykori szövetkezeti – ma már romokban álló – épületre, amely egy szovátai cég tulajdonában van. A polgármester tudomása szerint nem áll szándékukban felújítani.
Az önkormányzat megvásárolná az ingatlant, amelyet lebontana, a helyén pedig a művelődési otthon számára is használható parkolóhelyet alakítanának ki, de egyelőre a cégtulajdonos nem szándékszik eladni. Annyit tehettek, hogy decembertől 500-szorosára emelték az ingatlan adóját, azonban ez nem olyan nagy összeg, hogy ne lehetne egy cégnek törleszteni. Így marad a patthelyzet és a „szégyenfolt” a községközpontban.
Vízügyek
Március második felében hozzáfognak a községben az ivóvízhálózat kiépítéséhez az Aquaserv Rt. mesterterve alapján. A beruházás összértékének csupán a 2%-át fizeti a helyi önkormányzat, a többi az Aquaservet terheli.
A tervek szerint kiépítik a fővezetéket és az aknákat, ahova a háztáji gazdaságok csatlakozhatnak. Hozzávetőleg 960 házhoz jut el majd a vezetékes víz. Néhány éve a globális felmelegedés okozta éghajlatváltozás miatt egyre hosszabb a szárazabb időszak, volt, amikor nyáron a kutakban elapadt a víz, ezért mindenképpen hasznos lesz a hálózat kiépítése. Akik az utóbbi időben kutat fúrtak, azt tapasztalták, hogy az előző években készítetteknél jóval mélyebben, 16-20 méteren érték el a talajvizet, így kutat sem érdemes fúrni.
A hálózatot a nyárádszeredai vízüzemhez kötik be, onnan jut el az ivóvíz a községbe.
Mivel hamarabb készül el az ivóvízhálózat, mint a csatornázás a faluban, úgy tűnik, a szekér a ló elé került. A községbeliek számára hasznos lett volna, ha egyszerre épül ki a vezeték, hiszen egy „ásással” elintéztek volna mindent, de a mestertervben nem szerepelt a szennyvízhálózat kiépítése. Tavaly decemberben viszont lehetőség nyílt arra, hogy az újjáépítési programban (PNRR) a 2000 lakosnál kevesebbet számláló települések is pályázzanak a szennyvízhálózat kiépítésére. Mivel volt már tanulmány, a nyárádmagyarósi projektet sikerült a fejlesztésügyi minisztérium honlapjára 72 órán belül feltölteni, így esély van arra, hogy finanszírozzák. Ebben azonban nem szerepel a szennyvíztisztító állomás megépítése, így megegyezett a magyarósi és a szeredai önkormányzat, hogy amennyiben támogatást nyer a rendszer kiépítése, a nyárádszeredai szennyvíztisztítóhoz csatolják, hiszen ennek meg tudják teremteni a műszaki feltételeit. Ehhez azonban mintegy 10 km-es – szivattyúrendszerrel ellátott – fővezetéket kell földbe helyezni. Ennek a finanszírozását is tervbe vették, a teljes összeg 38 millió 200 ezer lej. Remélik, hogy elnyerik a támogatást, és megvalósíthatják a tervet.
A kivitelezésre azonban még várni kell.
Emellett a polgármesteri hivatal a tavaly hozzáfogott a Nyárádmagyaróst Sóváraddal összekötő Transzbekecs út menti forrás környékének kiépítéséhez. Elkészült a terméskő támfal, a Bekecs oldalából 1600 méterről kivezették a forrásvizet az út mellé. Az idén 60.000 lejt különítettek el a költségvetéséből, hogy rendbe tegyék a pihenőhelyet, parkolót alakítsanak ki és egy megfelelő illemhelyet építsenek, hiszen sokan járnak ide a környékről forrásvízért. A polgármester hozzátette, minden évben szaklaboratóriumban vizsgáltatja meg a víz minőségét, garantáltan fogyasztható.
Lépések a digitális ügyfélszolgálat irányába
Az utóbbi időben a polgármesteri hivatal több olyan projektre nyert támogatást, amelyek célja a digitális ügyfélszolgálati rendszer kiépítése. 160.000 lejes pályázati pénzből készítik el a digitális adatbázist, ezen egy cég szakértői dolgoznak.
A projekt keretében légi felvételek készülnek a község területéről, ami mellett megjelennek az ingatlanokkal kapcsolatos információk, a kataszteri adatok, továbbá feltöltik az utcanévhálózatot, a levéltári adatokat és minden olyan fontos dokumentumot, amely az ügyintézéshez szükséges. Olyan pontos adatok lesznek ezek, hogy a telkek közötti határok 5 cm-es eltéréssel meghatározhatók. Digitális formában töltik fel az általános településrendezési tervet (PUG), emellett elérhetővé válnak a szükséges információk a különböző, földbe helyezett hálózatokról, az építkezési engedélyekről, illetve más urbanisztikai információk. Mielőtt azonban üzemképes lenne a rendszer, a polgármesteri hivatalban másfél éve dolgoznak azon, hogy áttérjenek az online adófizetésre a ghiseul.ro kormányzati elérhetőségen. Nemsokára befejeződik az adatgyűjtés, és ezután következik, hogy aktiválják ezt az elérhetőséget.
Az újjáépítési program keretében 50.000 lej értékben pályáztak számítógépek és számítógépes program, irodai felszerelések vásárlására. A projekt lehetővé teszi egy számítógépes (IT) pult, illetve információs központ kialakítását a hivatalban. A tervek szerint a lakosok kérésére a polgármesteri hivatal megengedi a személyi adatokhoz (adónyilvántartás) való hozzáférést, és ezen az elérhetőségen majd mindenféle hivatalos ügy elintézhető a mobiltelefonról vagy személyi számítógépről, laptopról.
A hivatali szolgáltatás korszerűsítéséhez fűződik, hogy nemrég a polgármester aláírta a környezetvédelmi minisztériumban az energiahatékonysági pályázatot, amelynek alapján felújítják és költséghatékonnyá teszik a polgármesteri hivatal épületét.
A tetőtér szigetelése mellett a falakat is bevonják, kicserélik a nyílászárókat, napelemeket szerelnek fel a tetőre, és hőpumpával működtetik majd a hivatal fűtésrendszerét. Bár szerettek volna még egy épületet felhúzni, ezt, amint a szaktanulmányból kitűnik, az épület struktúrája nem teszi lehetővé. Ha a digitalizálást célzó és a felújításra vonatkozó tervek valóra válnak, korszerű hivatal fogadja a nyárádmagyarósiakat.
Elkészültek a ravatalozók
Kacsó Lajos, Nyárádmagyarós polgármestere elmondta, az előző évben két korszerű ravatalozóházat építettek Nyárádmagyaróson és Nyárádselyében az önkormányzat pénzén.
A harmadikat, amelyet Torboszlón, a református templom mellett húztak fel, nemsokára átadják. Az utóbbi előtt egy teret alakítanak ki, és a hozzá vezető – jelenleg tönkrement – utat is rendbe teszik. A három ravatalozó hozzávetőleg 900.000 lejbe került.
Az épületek a község területén állnak. Ahogy a magyarósit és a selyeit, úgy a torboszlóit is bekerítik, és parkosítják a teret, hogy az emberek méltó körülmények között búcsúzhassanak el elhunyt szeretteiktől.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató