Idén 20 éves a marosvásárhelyi Fészek Waldorf-óvoda. Szeptemberben nagyszabású ünnepséget terveznek a waldorfos szülők, pedagógusok és gyerekek.
Idén 20 éves a marosvásárhelyi Fészek Waldorf-óvoda. Szeptemberben nagyszabású ünnepséget terveznek a waldorfos szülők, pedagógusok és gyerekek. A 2017/2018-as tanév mozgalmas volt a marosvásárhelyi Waldorf-kezdeményezéshez csatlakozók számára. 2014 óta alakulóban van egy olyan szülőkből és pedagógusokból álló mag, amely aktívan tesz azért, hogy a Waldorf-pedagógia és -életszemlélet ismert legyen szűkebb-tágabb környezetünkben, hogy eloszlassák az ezzel kapcsolatos tévhiteket, hogy kontinuitást biztosítsanak az oktatási intézményekben, ahol a Waldorf-tanítás megvalósul, és nem utolsósorban, hogy utánpótlást biztosítsanak a városban működő két magyar Waldorf-óvodai csoportnak és a 2015 óta működő Waldorf-osztályoknak, amelyek egyelőre a Nicolae Bălcescu Általános Iskola keretében működnek, de amelyekből reményeik szerint valamikor önálló Waldorf-iskola létesül. Minden évben indul egy magyar és egy román tannyelvű osztály az iskolában, így idén a legnagyobbak harmadikosok.
2017-ben „megszületett” a Magocska Waldorf Egyesület, amely jogi hátteret tud biztosítani az óvodának, iskolának, a rendezvényeknek, projekteknek, és az anyagi finanszírozás biztosítását is megkönnyíti egy civil szervezet. Ezenkívül a Waldorf-kezdeményezésnek ad egy kontinuitást, a szülők és gyerekek változnak, kinőnek az oktatási rendszerből, de az egyesület állandó.
A legtöbb energiát jelenleg az egyesület és a szülők abba fektetik, hogy a Waldorf 5–8. osztály megvalósulhasson, a jelenlegi és jövőbeli pedagógusok minél képzettebbek legyenek, az iskolai körülmények megfeleljenek a Waldorf-intézményekben elvártaknak, és a marosvásárhelyi egyesület és mozgalom is részese legyen a Romániai Waldorf Szövetségnek, majd a nemzetközi szervezeteknek is. Az 5–8. osztályok beindítására lehetőség van az iskola keretében, főként, hogy az iskola vezetősége is támogatja az ügyet.
Az osztályok aktív kapcsolatot ápolnak a kolozsvári Waldorf-líceummal, amely a mentor intézmény szerepét vállalta fel, és segítséget nyújt a vásárhelyi Waldorf-iskola működésében.
Az egyesületnek sikerült idén eszközbeszerzésre pályázatot nyerni a Bethlen Gábor Alaptól, így korszerű elektronikai felszereléseket szerezhetünk be az óvodának és iskolának. Habár ebben a tanévben a polgármesteri hivatal és az önkormányzat hathatós felújításokat végzett a Waldorf-osztályoknak is otthont adó Szabadság utcai ingatlanban – az összes nyílászáró cseréje, a mosdók felújítása –, az egyesület projektjeihez és az oktatáshoz szükséges eszközöket a szülők az egyesület révén szerzett támogatásokból és pályázatokból igyekeznek beszerezni, hogy ne a szülők zsebét terhelje mindez. Ezért várják mindazoktól a jövedelemadó felajánlható 2 százalékát, akik támogatnák a kezdeményezést és annak a 130 gyereknek a tanítását, akik a Waldorf-óvodába és iskolába járnak.
Szépen alakul az iskola udvara is. Szülői kezdeményezésre a háttérmunka már az ősszel elkezdődött. Májusra sikerült az eddigi tervek egy részét megvalósítani. Teljesen új, uniós követelményeknek megfelelő játszóteret vehettek birtokba a gyerekek az iskola udvarán. A játszótér anyagi költségeit teljes egészében a Surub Trade Kft. Surtec áruháza finaszírozta, a munkálatokat a magyarországi Ilona-malom céggel közösen végezte. A támogatás mértékét tekintve nagyon hálásak vagyunk, hisz nélkülük nem jöhetett volna létre.
A Swimathon adománygyűjtési akcióhoz is csatlakoznak a waldorfos szülők és gyerekek. Június 10-én négy harmadik osztályos tanuló és egyikük édesapja egy csapatban úsznak a rendezvényen a Waldorf-iskolában tanító tanárok képzésének a támogatásáért. Minden leúszott medencehosszra várja a csapat a támogatást az ügyért.
Az egyre népszerűbb reformpedagógiai módszer ismertetésére neves magyarországi szakembereket hív meg az egyesület, idén például Karkus Ottó, a solymári Fészek Waldorf Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola vezetője és osztálytanítója, valamint Kökéndy Ákos, a Pesthidegkúti Waldorf Iskola osztálytanítója is tartott előadást, utóbbi nem először jár városunkban a szülők meghívására. Az iskolában évente tartanak nyílt napokat, epochazáró ünnepségeik is nyitottak. Nyilvánosak az adventi bazárok is, ahol bárkit szívesen látnak, aki kíváncsi a gyerekek és szülők alkotásaira, az iskola hangulatára. A Sapientia Egyetemen megszervezett dísznövény-kiállítás és vásáron a Magocska Waldorf Egyesület sátránál színes virágokat nemezelhettek az odalátogató gyerekek. Az egyesület minden évben részt vesz a Vásárhelyi Forgatag családi programjain, ahol különböző tevékenységekben való részvételre hívnak kicsiket és nagyokat, eközben az érdeklődők beszélgethetnek a jelen lévő waldorfos szülőkkel a Waldorf-pedagógiáról, a vásárhelyi kezdeményezésről.
Az egyesületnek sok terve és ötlete van, örömmel veszik a segítő szándékú szülők részvételét a különböző aktivitásokban, mert meggyőződésük, hogy minden tevékenységük közösséget is épít, és a gyerekeinket nemcsak a család és a padagógus neveli, hanem a közösség is, amelyben felnő, a társadalom, amelybe születik. Példamutatással tudunk a leginkább hatni gyerekeinkre. Ha egy közös célért, magunkat jól érezve tevékenykedünk, a legjobb példát mutatjuk nekik. A Waldorf-kezdeményezés az egyik legjobb példája annak, hogy gyerekeink jövője érdekében meg tud valósulni az összefogás: mindenki azt tesz hozzá, amit tud, ki munkát, időt, energiát, ki ötletet, ki anyagi támogatást. Reméljük, hogy a Waldorf-kezdeményezés fenntartható és hosszú életű Marosvásárhelyen is.
A Magocska Waldorf Egyesület