Élménydús hétvégét töltött Marosvásárhelyen az a 45 harmadikos kisdiák, akik Erdély minden szegletéből és a fővárosból érkeztek, hogy a regélésükkel „előcsalogassák a múltat”, elődeink hősi tetteit, küzdelmeit, népünk lelkét, s meggyőzzenek arról, hogy az örökség jó kezekben van.
Élménydús hétvégét töltött Marosvásárhelyen az a 45 harmadikos kisdiák, akik Erdély minden szegletéből és a fővárosból érkeztek, hogy a regélésükkel „előcsalogassák a múltat”, elődeink hősi tetteit, küzdelmeit, népünk lelkét, s meggyőzzenek arról, hogy az örökség jó kezekben van. Ezt bizonyította a jubileumi regemondó vetélkedő országos szakasza, amelynek szervezését „töretlen akarattal” tanítók lelkes csapata vállalja egy évtizede már.
Bűn vissza nem nyúlni a múltba, amely létünk, jövőnk kincsestára. A szavakat ki kell szabadítani a feledés rabságából, mert a regék és mondák akkor kelnek életre, ha mondják őket – köszöntötte az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház széksorait megtöltő harmadikos kisiskolásokat, felkészítő tanáraikat és kísérőiket Bárdosi Ilona nyugdíjas tanítónő, a verseny megálmodója, a szervező csapat ma is tevékeny tagja. Segítőtársa az ötlet megvalósításában Fejes Réka, az elemi oktatásért felelős tanfelügyelő volt, akinek kezdeményezésére a Dacia általános iskola tanítói vállalták, hogy évről évre „a szeretet kürtjével csalogassák” a marosvásárhelyi országos döntőre a regélő gyermekeket és pedagógusokat.
– Mondjátok bátran, szívvel és lélekkel regéinket, hadd szóljon és szálljon a monda szájról szájra, ősi módra! – biztatta a résztvevőket Molnár Hajnal műsorvezető. Majd a színpadra szólította a tavalyi győztest, a székelyudvarhelyi Péter Krisztát, a Backamadarasi Kiss Gergely Református Kollégium diákját, aki elhozta az ajándékba kapott vándorbotot, ami egy évre az idei győztes birtokába került.
A résztvevőket köszöntötte Vass Levente parlamenti képviselő.
Fodor Sándor József, az oktatási minisztérium kisebbségi főosztá-lyának tanácsosa Kovács Irénke-Erzsébet államtitkár üzenetét tolmácsolta, majd beszédében értékelte azt a munkaigényes, színvonalas, országos viszonylatban is egyedi mentőakciót, amellyel a szervező pedagógusközösség életet ad egy olyan műfajnak, amely a 21. században veszélybe került.
Népünk szellemi kincsei, a mesék, mondák, népdalok, balladák azt üzenik, hogy ami jó és igaz, az nem múlik (mállik, üresedik), hanem telik (gazdagodik) – utalt a mondákból, mesékből ismert „telt-múlt az idő” szófordulat jelentésére Zsigmond Emese. A Napsugár gyermeklap főszerkesztője mindvégig a szervezők mellett állt, és értékes különdíjjal jutalmazta a kiemelkedően szereplő regélőket, ahogy tette az idei vetélkedőn is.
Regéinkbe történelmünk mellett keresztény hitünk is bele van kódolva – adta áldását a születésnapi rendezvényre Balla Imre, a Keresztelő Szent János-plébánia segédlelkésze.
Köszöntötte a vetélkedőt Şanta Mihaela Gabriela, a Dacia iskola igazgatója és Magyari Levente aligazgató. A nyitóünnepséget a Lengyel Ildikó és Duka Szabolcs vezette Csillagfény néptáncegyüttes fellépése zárta.
A szervezők gazdag programmal várták a regemondó gyermekeket és kísérőiket, akik megismerkedhettek a vendéglátó várossal, s a regélés után a Görgény völgyébe szervezett tartalmas kiránduláson vettek részt, amelyen megtekintették Görgényszentimre nevezetességeit, és Görgényüvegcsűrön kedvükre játszhattak. A szentimrei templomban fellépett a Fagyöngy citerazenekar és a marosvásárhelyi Eufónia pedagóguskórus, melynek vezetője bevonta az éneklésbe az egész hallgatóságot.
Kellemes pillanatokat szereztek a zsűrinek és egymásnak is a regemondó gyermekek.
A vetélkedőt a nyárádszeredai és nyárádmagyarósi játékvezetők Maros megye jellegzetes vidékeinek a bemutatására fűzték fel, és a részt vevő gyermekek jeligéje is innen származott. Sok érdekes egyéniségű kisdiák osztotta meg az ismert mondák mellett annak a vidéknek a sajátos regéjét, ahol élnek, ezúttal is újabb, kellemes meglepetést szerezve a zsűri tagjainak. A gyermekek szavai nyomán színes freskó alakult múltunkról, történelmünk pozitív és negatív képviselőiről, fejedelmekről és tündérekről, bátor népi hősökről. A választott regét – a mikrofont visszautasítva – bátran, szépen hangsúlyozva, néhányan eredeti népviseletbe öltözve adták elő.
A záróünnepséget a Művészeti Líceum diákjainak tavaszköszöntő játéka nyitotta meg. Felszólalt Macarie Ioan főtanfelügyelő, majd Fodor Sándor József miniszteri tanácsos mondott köszönetet a felkészítő kollégáknak, a szülőknek és a szervezőknek, és a vetélkedőt értékelte Novák Zoltán szenátor. Tóth László főkonzul üzenetét dr. Csige Sándor, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja tolmácsolta. Soós Zoltán, a megyei múzeum igazgatója felvetette, hogy a sikeres vetélkedőt hasznos lenne a Kárpát-medencére is kiterjeszteni.
Értékelő beszédében Bárdosi Ilona tanítónő, a zsűri tiszteletbeli elnöke ezúttal is örömmel nyugtázta, hogy a 45 résztvevő körül mindössze hárman mondták ugyanazt a regét. A jó tanács pedig ezúttal sem hiányzott: vigyázni kell anyanyelvünk szépségére, tisztaságára, a szavak helyes hangsúlyozására.
Majd a díjkiosztás következett a születésnapi vetélkedőn, amelynek országos szakaszán az elmúlt tíz év során 315 gyermek mondott regét. Ha ehhez hozzászámítjuk a helyi, megyei szakaszok résztvevőit is, akkor sok százra bővül azon kisiskolások sora, akik belekóstoltak a mondák csodálatos világába.
Az idei vetélkedőnek három Maros megyei győztese volt. Az első díjat Kacsó Kriszta-Johanna, a nyárádköszvényesi Dr. Nyulas Ferenc Általános Iskola tanulója (Jakab Ibolya tanítványa) nyerte. Ketten kaptak második díjat: Balázs Irénke Gizella, a mezőmadarasi Pataky-Ágotha Általános Iskola diákja (felk. tan. Kali Katalin) és Huszár Boglárka, a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskolából (felk. tan. Blénesi Mária, Eigel Katalin). A harmadik helyen Szabó Sára, a vámosgálfalvi Fogarasi Sámuel Általános Iskola tanulója, (felk. tan. Fekete Rozália Erika), valamint Mátéffy Anna, a székelykeresztúri Petőfi Sándor Általános Iskola diákja (felk.tan. Győri Zsuzsanna) végzett. Dicséretben öt tanuló, Napsugár-különdíjban szintén öt regemondó, különdíjban ugyancsak öten részesültek.
A szervezők köszönetet mondtak mindazoknak, akik az elmúlt tíz év során támogatták a rendezvényt, diplomát és emlékérmet adtak át az értékelő bizottság tagjainak, a felkészítő pedagógusoknak, a megyei szervezőknek és a marosvásárhelyi Dacia Általános Iskola áldozatra kész, lelkes tanítói csapatának, amely az onnan kirajzott tanítónőkkel összeforrottan, gördülékenyen dolgozott egy éven át, hogy a születésnapi rendezvény sikeres legyen (Pál Annamária, Simon Kerekes Csilla, Szakács Judit, Tordai Zsuzsánna, Vajda Gyöngyi, valamint Kacsó Tünde, Kali Hajnal, Molnár Hajnal, Plájás Gyöngyi, Séra Tünde, Simonfi Anna, Szász Réka).
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató