Fizetésképtelenné nyilvánították a Carpatica biztosítót
Fizetésképtelenné nyilvánította a Carpatica biztosítótársaságot a pénzügyi felügyelet (ASF), és megvonta a vállalat működési engedélyét is, miután a társaság nem hajtotta végre a hatóság által előírt feltőkésítést.
A Carpatica 2014 eleje óta egy, az ASF által is elfogadott pénzügyi helyreállítási program megvalósításán dolgozott, amelynek részeként 2015 decemberéig új stratégiai befektetőt is kellett volna találnia magának. Ez azonban a határidő letelte után fél évvel sem sikerült.
Az már korábban kiderült, hogy a biztosító súlyos anyagi problémákkal küzd, és a román tőkéjű vállalat megvásárlására jelentkező egyetlen befektető is visszalépett, miután kiderült, hogy a pénzügyi felügyelet (ASF) vizsgálódik a vállalatnál. A hatóság tavaly nyáron az egyik legnagyobb hazai biztosító, az Astra működési engedélyét vonta meg, miután a társaság nem hajtotta végre a hatóság által előírt feltőkésítést.
A döntés akkor mindenkit megdöbbentett, Mişu Negriţoiu, a felügyelet elnöke viszont többször is hangsúlyozta, hogy a mérlegelemzések és a szektor vállalatain elvégzett stressztesztek is azt támasztják alá, hogy több hazai biztosító esetében is további szigorú intézkedésekre van szükség.
A Ziarul Financiar korábban értesülésekre hivatkozva azt írta, hogy nagy esély van egy másik hazai biztosítási vállalat, a City Insurance fizetésképtelenné válására is.
Mi lesz az ügyfelekkel?
Annak ellenére, hogy a pénzügyi felügyelet visszavonta a társaság működési engedélyét – ami gyakorlatilag csak azt jelenti, hogy a Carpatica Asig már nem köthet új biztosításokat az ügyfelekkel –, a biztosítótársaságnak az előforduló káreseményeket továbbra is kezelnie kellene. A jogszabályok szerint a biztosító a felszámolás elrendeléséig, illetve az ügyfélszerződések fennmaradásának időpontjáig még köteles rendezni a díjfizető ügyfelekkel szembeni károkat. Azt követően viszont, hogy az ASF döntése megjelenik a Hivatalos Közlönyben – erre egyébként hamarosan sor is kerül –, egy erre a célra létrehozott garanciaalap veszi át a kártalanítási feladatokat.
A csőd jóváhagyásáig a Carpatica ügyfeleinek még jogukban áll felmondani a társaságnál kötött fakultatív biztosításaikat (casco-, élet-, egészségügyi vagy nem kötelező lakásbiztosítás). A szerződésből hátralevő időtartamnak megfelelően, a szerződések felmondásával a társaságnak vissza kellene térítenie az ügyfelek részére a már előre befizetett biztosítási díjakat. Ha a szerződésbontás kérvényezését a csőd jóváhagyását követően rögzítik, abban az esetben az állami garanciaalap téríti vissza az ügyfeleket megillető összeget.
A biztosítók fele komoly gondban van
A Carpatica Asig már a harmadik csődbe menő vállalata lesz az elmúlt két évben a hazai biztosítási piacnak. Az ASF idei jelentéséből kiderül, hogy a biztosítási ágazat főként a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások okozta veszteségek miatt 2015-ben 267,6 millió lejes mínuszban zárta az évet. A legroszszabb helyzetben a fizetésképtelenné nyilvánított Carpatica Asig mellett az Euroins biztosító van. A két cég biztosítási portfóliójának több mint 90%-át az úgynevezett RCA biztosítások teszik ki, ennek függvényében a rossz pénzügyi helyzetük egyik magyarázata, hogy a két vállalat nyújtotta a piacon elérhető legolcsóbb kötelező felelősségbiztosításokat.
A szakértők évek óta figyelmeztetnek arra, hogy ezek a biztosítási díjak azt a szintet sem érik el, amely a káresemények kifizetésére elegendő lenne. A bajban levő biztosítók a díjaikon ennek ellenére sem emeltek, alighanem úgy értékelve, hogy a díjemelés nagy számú ügyfélveszteséggel járt volna, ami szintén a csőd veszélyével fenyegette a nehéz helyzetben levő vállalatokat.