A mentalitáson akar változtatni Marosvásárhely polgármestere, aki tanácskozásra hívta össze a szakközépiskolák igazgatóit tegnap a Constantin Brâncuşi szakközépiskola dísztermébe.
A mentalitáson akar változtatni Marosvásárhely polgármestere, aki tanácskozásra hívta össze a szakközépiskolák igazgatóit tegnap a Constantin Brâncuşi szakközépiskola dísztermébe. Ezen két kérdőívet osztott ki, amit az általános iskolák végzőseinek és azok szüleinek, esetleg a hetedik osztályos tanulóknak kellene kitölteniük arról, hogy akarnak-e szakiskolában tovább tanulni, s ha igen, milyen mesterséget óhajtanak elsajátítani, a szülők véleményét pedig arról kérik, hogy milyen jövőt képzelnek el gyermekük számára. Dorin Florea szerint, ha az adatok birtokába jutnak, el lehet dönteni, hogy milyen szakiskolák támogatására fognak uniós pályázatot benyújtani, hogy a jelenlegi elavult felszerelés helyett a legkorszerűbb feltételek között sajátítsák el a diákok a szakmát, amiben a polgármester külföldi, elsősorban német szakoktatók segítségét kérné. Véleménye szerint négy-öt egység elég lenne ahhoz, hogy összevont keretek között korszerű szakoktatás működhessen. Ehhez viszont nincs szükség arra, hogy kápolnákat rendezzenek be az iskolákban. Azt szeretné, hogy olyan intézmények formálódjanak, ahova más vidékekről is szívesen jönnek tanulni a diákok. Ami ellentmond annak a korábbi véleményének, hogy a polgármesteri hivatal nem kellene költsön azoknak a bentlakásoknak a fenntartására, ahol a megye más településeiről érkező diákokat szállásolják el.
Amint Someşan Ştefan főtanfelügyelő beszámolójából kiderült, a múlt évben újraindított szakiskolai képzésnek mindössze három szakát választotta elegendő diák az első körben. Túljelentkezés van az autószerelői és fodrász szakokra, a közélelmezésen beteltek a helyek, a többi szakiskolában fél osztályra való vagy még annál is kevesebb diák iratkozott be, a román tannyelvű mezőgazdasági osztályba egyetlen tanuló.
Amihez azt tehetnénk hozzá, hogy ez a helyzetkép a mai diákok még megmaradt érdeklődését tükrözi, amit nehéz lesz megváltoztatni, miután éveken át agyonreformálták és a tönk szélére juttatták a szakmai képzést.
A tanintézményeknek az ősszel kezdődő tanévre való előkészítése érdekében – egy korábban is hangoztatott elképzelése alapján – Dorin Florea abban kérte az iskolaigazgatók segítségét, hogy a szakemberként alkalmazott személyzetből állítsanak össze olyan csoportokat, akik a várostól kapott építkezési anyagot felhasználva elvégzik a szükséges javításokat, mivel városi szinten három tanintézmény, a Papiu, a Művészeti Líceum és a Dacia iskola felújítását tudják finanszírozni.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató