Vitán felül áll, hogy a mesterséges intelligencia tart számot a legnagyobb érdeklődésre a technika területén. Mostanra a legtöbb okostelefonba és számítógépes operációs rendszerbe valamilyen szinten beépítették, és minden jel arra mutat, hogy korántsem vagyunk még a sor végén. Az Opera ugyanis a közelmúltban jelentette be az új böngészőjét, a Neont, amely lényegében egy „mesterségesintelligencia-ügynök”.
A norvég tulajdonban levő Opera előszeretettel ad ki böngészőt minden felhasználási területre, korábban például előállt egy olyan fejlesztéssel, amely arra emlékeztette a felhasználót, hogy nem árt néha szünetet is tartani, azaz felállni a kijelző elől, és meditálni, de emellett van már videójátékokra összpontosító Opera is, valamint ott van a „sima” böngésző.
Most azonban érkezik egy új változat, amely a Neon nevet viseli, és teljes egészében a mesterséges intelligencia köré épül. Pontosabban egy úgynevezett MI-ügynököt foglal magában, amellyel csevegni tud a felhasználó, és az útmutatásai alapján tud majd navigálni az interneten. Rádadául az „ügynök” képes lesz az ember nevében elvégezni bizonyos dolgokat. Maga a megoldás amúgy nagyon hasonlít az OpenAI Operatorhoz, de a Google-nek és az Anthropicnak is van hasonló jellegű fejlesztése már, tehát az Operáé nem teljesen új.
Viszont az Opera azt írja közleményében, hogy a Neon gyorsabb és hatékonyabb az önálló böngészés terén, mint a konkurens fejlesztők megoldásai. Képes például űrlapokat kitölteni, de egy bevásárlást is el tud intézni, méghozzá mindezt önállóan. Fontos részlet az is, hogy az ígéret szerint az adatokat helyileg fogja tárolni, az eszközön, nem pedig egy felhőben, vagyis a szolgálató nem férhet hozzá a felhasználók személyes adataihoz.
Technikai részlet, de annál érdekesebb, hogy az Opera Neon képes weboldalakat, animációkat és akár játék-prototípusokat is készíteni a felhasználók kérése alapján. Ebben az esetben nemcsak annyi a feladata a felhasználónak, hogy megkéri a Neont, hogy készítsen neki egy weboldalt, hanem ennél azért több paramért kell neki megadni, illetve egy összetettebb dolog esetében a folyamat időigényes lesz. Azonban miközben a Neon dolgozik, a felhasználó is tevékenykedhet a számítógépen, vagy éppen ott is hagyhatja egyedül dolgozni, nem kell mellette ülni, tehát kiadhatjuk a feladatot este, elmegyünk aludni, és reggelre nagy valószínűséggel meglesz.
A Neon egyelőre nem nyilvános, és a bevezetése után sem lesz ingyenes, a használata előfizetéshez lesz kötve, azonban egyelőre nem tudni, hogy mennyit fog kelleni érte havonta fizetni.
Milyen telefonra vágynak a fiatalok?
Napjainkban sok fiatal egy újabb okostelefont szeretne kapni születésnapjára, karácsonyra vagy akár ballagásra. Szép lassan ezen készülék lesz a kérés a nagyobb alkalmak esetén. Ugyanakkor sajnos az okostelefon egyre több fiatal számára egyfajta státuszszimbólum is kezd lenni, amivel felvághatnak vagy – éppen ellenkezőleg – egy modern és méregdrága eszköz nélkül a cikizés, bullying áldozatai lehetnek. Utóbbi két tényező nagyon elkeserítő, a probléma pedig egyre mélyebb lesz, egyre inkább azért kiált, hogy a szakemberek foglalkozzanak a kérdéssel. Mi erre nem tudunk biztos receptet kínálni, és csak bízunk abban, hogy a fiatalok nem azért kérnek okostelefont, hogy ne legyenek cikizve, vagy hogy felvágjanak vele, hanem azért, mert valóban szükségük van rá, mert valamire fel akarják használni az eszköz képességeit, például jobb fényképek készítésére. Ennek kapcsán pedig adja magát a kérdés, hogy milyen telefonra vágynak a mai fiatalok, és mennyi ideig fogják azt használni?
Magyarországon a Diverzum végzett ezzel kapcsolatban egy kutatást, amelynek az lett az eredménye, hogy a fiatalok 83,7%-a két évnél, míg 38,7%-uk három évnél hosszabb ideig használja az okostelefonját. A készülékcsere fő okaként a válaszadók 48,6%-a elsősorban az akkumulátor degradációját, a csökkenő üzemidőt jelölte meg, míg a negyedük azért cserél készüléket, mert az, amelyikkel rendelkezik, elkezdett lassulni, már nem megfelelő a teljesítménye. Továbbá ennél a résznél azt is meg kell említeni, hogy egy idő után a telefonok – és számítógépek, illetve laptopok – nem kapnak szoftverfrissítést, aminek eredményeképpen bizonyos alkalmazások elkezdhetnek rosszabbul működni, vagy egy idő után teljesen elveszíthetik a támogatást, mondjuk utóbbi egy 10 éves vagy annál is régebbi eszköz esetén jelentkezhet.
A felmérésnek egy érdekes része az is, hogy a fiatalok 15%-a mindenféle konkrét ok nélkül vált készüléket, 8,5%-uk például a kamera miatt. Tehát közel kétszer annyian vannak azok, akik „csak simán” eszközt váltanak, mint azok, akiknek szükségük vagy legalábbis igényük van egy jobb kamerájú mobiltelefonra. A telefon designja is lehet szempont, viszont ez napjainkban egyre kevésbé mérvadó, hiszen a legtöbb telefon már teljes kijelzős előlappal rendelkezik, a hátlapot pedig egy tokkal is személyre lehet szabni, tehát a kialakítás olyan lényeges, ez pedig meglátszik az eredményeken is, hiszen a fiatalok mindössze 3,5%-ra vált emitt készüléket. A felmérésben külön kitértek az Apple-termékekre is, amelyek kapcsán a válaszadók 75%-ra számolt be pozitív tapasztalatokról, ugyanakkor a megkérdezetteknek közel fele mondta azt, hogy az almás vállalat termékei új, bontatlan állapotukban túlárazottak, ezért is népszerűek a fiatalok körében a felújított eszközök. Ugyanakkor szóba kerültek a vágyott termékek is: a legtöbb fiatal (83,3%) iPhone-t szeretne, de a Samsung eszközeiről is sokan álmodoznak (egész pontosan a válaszadók 20,8%-a), de még ide kell sorolni a MacBookot (22,9%) és az Apple Watchot (23,6%) is. Továbbá azt is meg kell említeni, hogy a válaszadók több mint 89,6%-a nyitott lenne felújított készülék vásárlására, és közel harmaduk (31%) már korábban is vásárolt ilyet – csupán 2,8%-uk ragaszkodik a teljesen új mobilhoz.
Bár a felmérés Magyarországon készült az 1995 és 2006 között születettek körében, megnézve a két ország gazdasági mutatóit, illetve szem előtt tartva azt a tényt, hogy szomszédos országokról van szó, valószínűsíthető, hogy Romániában is hasonló trendek lehetnek. Összességében tehát a fiatalok számára fontos szempont, hogy a telefonnak minél hosszabb üzemideje legyen, és azt minél hosszabb távon meg tudja őrizni, illetve kiemelkedő rész a teljesítmény is. A márkák közül abszolút győztes az Apple, utána következik a Samsung.
Ha egy rövid ajánlást kellene megfogalmazni, akkor új telefon vásárlása esetén figyeljünk oda arra, hogy az eszköznek minél nagyobb kapacitású akkumulátora legyen, illetve hardver szempontjából törekedjünk arra, hogy minél erősebbet válasszunk, ha az a cél, hogy hosszú távon használjuk az eszközt. Ugyanakkor azt is hozzá kell tenni, hogy ha valakinek ajándékba veszünk egy telefont, akkor az a legjobb megoldás, hogy megbeszéljük vele az igényeket és az anyagi keretet, még akkor is, ha ez a meglepetés rovására megy.
Nem elhanyagolható az a részlet sem, hogy sok fiatal tartotta túlárazottnak például az új Apple-termékeket, és a legtöbben nem riadnak vissza attól a gondolattól, hogy felújítottat válasszanak. Erre Romániában is van lehetőség, hiszen léteznek olyan weboldalak, ahol ezt meg tudjuk tenni, és garanciát is kapunk a megvásárolt eszközre. Nem a használtárucikk-oldalakra kell gondolni, hanem vállalatokra, amelyek felújítással és azt követően értékesítéssel foglalkoznak, de vannak olyan cégek is, amelyek bevizsgálás után megvásárolnák a készülékeket – hogyha szükséges, bizonyos alkatrészeket kicserélnek –, és (garanciával) értékesítik őket. Romániában a legismertebb ilyen oldal a flip.ro. Továbbá szinte minden nagy elektronikai cikkeket forgalmazó áruháznál lehet találni úgynevezett újracsomagolt (resigilat) termékeket, amelyeket szintén garanciával, de kedvezményesebb áron lehet megvenni. Ezen opción is érdemes lehet elgondolkozni vásárlás előtt, hiszen így egyrészt óvjuk a pénztárcánkat, másrészt a környezetet is.