Vidék Kaland Marosszéken
A jelentkezők közül kiválasztott összesen 21 fiatal egy hetet tölthet el egy csíki, udvarhelyszéki vagy Maros megyei gazdaságban, aktívan részt vállalva a mindennapi munkából, a fogadó gazda irányítása és felügyelete mellett.
Az AGRYA (Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége) 2011-ben szervezte meg először a Vidék Kaland programot. A program célja, hogy személyes példákon keresztül bemutassa a mezőgazdaság működését, az élelmiszer- előállításban és a társadalomban betöltött szerepét, tájékoztatást adjon az agrár- és vidékfejlesztési támogatások működéséről, indokoltságáról, valamint betekintést engedjen a gazdálkodók, mezőgazdászok napi életébe, a gazdálkodói életformába.
A jelentkezők közül kiválasztott összesen 21 fiatal egy hetet tölthet el egy csíki, udvarhelyszéki vagy Maros megyei gazdaságban, aktívan részt vállalva a mindennapi munkából, a fogadó gazda irányítása és felügyelete mellett. A résztvevőket pályázaton választják ki a Vidék Kaland program székelyföldi partnereinek, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete, illetve a Nyárádmente Kistérségi Társulás segítségével. A program részeként marosszéki fiatal gazdák fogadnak 18-35 év közötti városi fiatalokat egy hétre a gazdaságukban. A „kalandorok” aktívan részt vesznek a gazdaságban zajló munkában.
A nyolc magyarországi „kalandor” vasárnap érkezik térségünkbe. A marketing területén, a tájépítészetben, illetve értékesítőként, természetvédelmi referensként dolgozó vagy szociológia szakos hallgatók ezúttal az állattenyésztés, tejfeldolgozás és a gabonatermesztés nehézségeivel ismerkedhetnek meg iklandi, szentgericei, székelybósi, székelyberei és nyárádremetei gazdaságokban.
Vasárnap 18.15 órakor fut be a marosvásárhelyi vonatállomásra a „kalandorok” vonata, 19 órakor Székelybósban (Koronka) kerül sor a nagy találkozóra: gazdák és kalandorok egymásra lelnek!
A projekt médianyilvános, azaz minden nap reggeltől estig legalább egy tévés, fotós és újságíró ott lesz a dolgozó fiatalok és házigazdáik között. A résztvevők a program során szerzett élményeikről, benyomásaikról és véleményükről az AGRYA által biztosított és megjelölt kommunikációs csatornákon tájékoztatást adnak, fényképeket, esetlegesen videókat töltenek fel. Az egyhetes projekt egyben kommunikációs „tanfolyam” a gazdák számára.
Többen kamera elé állnak, interjút adnak, igyekeznek megtanulni, hogyan kell nyilvánosság előtt megszólalni, hogy az így szerzett tapasztalatot a mindennapi életben is hasznosítani tudják, amikor termékeik, szolgáltatásaik értékesítése a tét.
A Vidék Kaland „szerepcserejáték” a következő héten Hargita megyében folytatódik, ahol újabb magyarországi ifjak próbálhatnak ki számukra teljesen ismeretlen életformát.