Igen kellemes meglepetésben lesz része annak, aki a marosvásárhelyi 1848. út 5. szám alatti Wokbox étterembe téved.
Igen kellemes meglepetésben lesz része annak, aki a marosvásárhelyi 1848. út 5. szám alatti Wokbox étterembe téved. Amint a neve is jelzi, ízlésesen berendezett, családias hangulatú helyiségben várják a különleges ízeket kedvelőket. Az éttermet Tordai Róbert vezeti, aki igazi világjáró gasztronómiai kalandra várja a vendégeket.
Tordai Róbert Budapesten egy ázsiai konyhán dolgozott, majd később Londonban egy francia étteremben, ahol a világhírű Raymond Blanc séf keze alatt sajátította el a főzés tudományát. Hazatérve, először barátainak készített ázsiai ételeket, a fotókat a Facebookon is megosztotta. Rövid idő alatt több mint 3000-en lájkolták a látottakat, és egyre többen kérték, hogy ossza meg velük is a különleges ízeket. Annyian rendeltek, hogy végül kellett egy helyiség, ahol megfelelő körülmények között lehetett elkészíteni, felszolgálni az ételeket. Így esett a választás az 1848. út 5. szám alatti helyiségre, ahol korábban az Old Gold pizzázó működött. A helyiséget – a szakmunka kivételével – szinte saját kezűleg alakították át és rendezték be párjával, Pál Noémivel.
– A Wokbox fúziós étterem – mondja Pál Noémi –, majd elmagyarázza, hogy ez azt jelenti, nemcsak kínai ízek vannak az étlapon, hanem helyet kapott India, Vietnam, Thaiföld, illetve Ázsia több régiójának ízvilága. Azt is hozzáteszi, hogy tulajdonképpen a kínai konyha mint fogalom nem is létezik, hiszen minden tartománynak megvan a sajátos ízvilága. A legismertebb a cantoni, aminek a kínálatából van bőven a Wokboxban is. S hogy mi a wok, azt is megtudjuk: egy nagy acélüst, amiben szabad lángon rendszeresen főznek a keletiek. Ezt egy dobozra helyezve láthatjuk az egyik kiemelt helyen az étterem névjegyeként.
A kínai konyha igazi erénye, hogy mivel több évezredes történelme során igen gyakran volt éhínség, gyakorlatilag arra kényszerültek, hogy mindent megfőzzenek és megegyenek, és ehhez hozzájárult az országban termő sokféle fűszer is, amelyeknek használatát az évezredek során „kikísérletezték”. Ehhez persze hozzájárul a fogyasztási kultúra is, ami igencsak eltér a rohanó nyugati világban tapasztaltakétól.
– Az ázsiaiak a szocializálódásra, a társadalmi élet kiteljesítésére használják az éttermeket. Akár a filmekben is láthatjuk, hogy az étteremben egy-egy forgó asztalra egyszerre több étel kerül, majd azt forgatva „csipegetnek” belőlük pálcikával. Egy étkezés három-négy órát is eltart, miközben beszélgetnek, társasági életet élnek. Ezt a kultúrát szeretnénk mi is meghonosítani – mondja Pál Noémi.
Ahhoz, hogy némi eligazítást nyújtsanak a fogyasztóknak, fényképes menülapot készítettek, ahol elolvasható az ételek összetétele is, és a pincérek is elmagyarázzák, mi kerül az asztalra. Az biztos, hogy kizárólag friss alapanyagból dolgoznak, hiszen a napi menübe az kerül, amit aznap reggel megvásárolnak, illetve amihez van a konyhán megfelelő fűszer, ugyanis ezeket Budapestről hozzák. Az ázsiai étrendből nem hiányoznak a különböző bogarak, meg más furcsaságok – ezt Pál Noémi is tudja, hiszen párjával Hongkongban jártak „tapasztalatcserén”, de biztosítja a vendégeket, hogy a nagyon ízletes és különleges csirkelábakon meg a tenger gyümölcsein kívül nem kell attól tartani, hogy valami más különlegességet etetnek meg az ide betérőkkel. Az biztos – állítja Noémi –, hogy az ázsiai konyha a legegészségesebb, hiszen mindent természetes alapanyagból, zöldségből, gyümölcsből és friss húsból készítenek. Ahhoz, hogy megismertessék a keleti ízeket a marosvásárhelyiekkel, rendszeresen szerveznek nemzeti gasztronómiai hétvégéket. Ezen a hétvégén az indiai konyha rejtélyeibe nyerhetnek betekintést az érdeklődők. Volt már thaiföldi nap, szusi- (sushi) est, bemutatták több nemzet karácsonyi ízvilágát, sőt Bálint-napi afrodiziákumos vacsorát szerveztek.
Az árak nem a valóságtól elrugaszkodottak, ugyanis egy napi menü 16 lej átlagban, a tenger gyümölcsei étrend kivételével 20–30 lej közötti árfekvésben kínálják a menüt. Tordai Róbertet két fiatal szakács segíti a főzésben, kedves, fiatal kiszolgálók helyezik az asztalra az ételkülönlegességeket. A helyiség 10 és 12 óra között kávézóként, 12 és 22 között pedig étteremként működik, 60 hellyel, ebből 30 a nyáron működtetett teraszon van.
Pál Noémi szerint azért nem népszerű nálunk az ázsiai konyha, mert nem ismerik az ételek összetételét, és sok fogyasztónak előítélete van. „Csak az mondja, hogy rossz a kínai kaja, aki megkóstolta és nem ízlett neki” – teszi hozzá, majd azt is elárulja, hogy például a mi nyugati kultúránkkal ellentétben a leveseket szürcsölni kell, mert több levegő kerül így a szájba, és az ízek jobban szétoszlanak a nyelv ízlelőbimbóin. A pálcikával is másként keveredik az íz a szájban, ezért is érdemes kipróbálni ezt a fajta étkezési módot. Aki tehát mindezek után betér a Wokboxba, feltétlenül kóstolja meg a sushit, a ramen levest, a bao burgert, és lapozza fel bizalommal az étlapot. Előzőleg pedig a https://www.facebook.com/wokboxmures elérhetőségen válasszon az ételkülönlegességek közül, majd töltsön el ázsiai módra egy kellemes estét az étteremben.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató