Először adták át a Maros megye csillagai nevet viselő kitüntetéseket a megyei kulturális élet azon elismert művészeinek, kiemelkedő színházi személyiségeinek, akik tevékenységükkel a színházi színtéren alkottak maradandót.
Először adták át a Maros megye csillagai nevet viselő kitüntetéseket a megyei kulturális élet azon elismert művészeinek, kiemelkedő színházi személyiségeinek, akik tevékenységükkel a színházi színtéren alkottak maradandót. Az Anglia KulturálisAlapítvány, a Cathedra Domini Egyesület, a Delta Kulturális Egyesület, a Şcoala Ardelenească Kulturális Egyesület, a Petru Maior Egyesület és a Renaşterea Egyesület által szervezett eseményre, illetve a díjátadást követő gálaestre a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház előcsarnokában és nagytermében került sor péntek délután.
Szépszámú közönség vette birtokba a helyszínt az adott időpontban – mint a díjátadási ünnepség kezdeményezőjétől, George Ivaşcu színművésztől megtudtuk, színházi szakemberek először vehetik át e kitüntetéseket. – Ma a művészet örök értékei előtt tisztelgünk, olyan értékek előtt, amelyek e társadalmat szebbé, jobbá, modernebbé tehetik. Meggyőződésem, hogy a kiváló művészeket, színészeket még életükben kell ünnepelni, hiszen megérdemlik a reflektorfényt. E díj a művészet emlékművévé kíván válni, és kérem, tekintsenek engem is a vásárhelyi művészeti élet részének.
Liviu Pancu színművész, rendező hozzátette: a két – magyar, illetve román nemzetiségű – díjazott kora egymástól nagyon eltérő ugyan, de mindketten kiérdemelték és el is nyerték a közönség bizalmát, szavazatát.
Végül a méltatások sorozata, a kitüntetettek kilétének felfedése és a díjátadás pillanata következett – Székely Csaba drámaíró és Mihai Gingulescu színművész vehette át a Maros megye csillaga kitüntetést.
A „hírhedt dramaturg” és számos nemzetközi díj nyertese, Székely Csaba esetében Sebestyén Aba színművész olvasta fel Demény Péter Bányaélet című laudációját. Székely Csaba elmondta: a dramaturg, a drámaíró nem létezhet színészek, rendezők, színház nélkül. – Meggyőződésem, hogy a papírra vetett darabot csak akkor érezhetjük igazán műalkotásnak, amikor az a színpadon életre kel. Köszönöm a díjat, amelyet azon barátaimnak ajánlok, akikkel az elmúlt években együtt dolgozhattam.
Mihai Gingulescu életművét Fodor Zénó méltatta, mint mondta, az 1962-ben Bukarestből Marosvásárhelyre érkezett és itt az állami színház román társulatának megalapításában jelentős szerepet vállaló színművész az eltelt ötven év alatt mindvégig hűséges maradt a városhoz és annak közönségéhez, miközben a világirodalom megannyi nagy főszerepét színpadra vitte.
A díjátadási ceremóniát követően gálaest vette kezdetét a Nemzeti nagytermében. A verses-zenés előadáson a Mircea Rusu Band, a marosvásárhelyi Nemzeti színművészei, a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia zenészei, valamint a helyi Művészeti Líceum diákjai léptek fel.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató